Govis tranzīta fāzē – trīs nedēļas pirms atnešanās, un līdz četrām nedēļām pēc atnešanās – bieži vien nespēj pilnībā izpildīt glikozes prasības ar barības palīdzību. Zems cukura līmenis asinīs bieži ir saistīts ar neauglību. To ilustrē eksperimentāli pierādītā pozitīvā ietekme uz cukura infūzijām ovulācijai un grūtniecībai. Spurekļa aizsargāta cukura barošana šajā posmā mazina aknu noslodzi, atbalsta sēklošanas panākumus un uzlabo piena ražu.
Trīs kilogrami cukura dienā
Govīm, kuru saražotais piena daudzums dienā ir 40 kg, nepieciešams uzņemt aptuveni 3000 g cukura. No šī cukuru daudzuma aptuveni 1000 g katru dienu ir nepieciešami vielmaiņas un auglības starpproduktiem, taču pārējie 2000 g tiek aprēķināti no laktozes satura pienā, kas ir aptuveni 4,8%. Tāpēc cukura piegādes uzlabošana lieliski veicina piena ražības palielināšanu. Govs, izmantojot spurekļa aizsargāto cieti, var absorbēt 100 līdz, ne vairāk kā, 1200 g cukura. Aminoskābju sadalīšanās var palīdzēt govij absorbēt līdz pat 500 g cukura. Tomēr šīs aminoskābes pēc tam tiek patērētas un vairs nav pieejamas piena olbaltumvielu sintēzei.
Cukura spēkstacija-aknas
Pārējam cukuram, kas ir 1300 līdz 2000 g, kas veidojas no propionskābes un pienskābes, no jauna jāveidojas aknās. Taukskābes, kas rodas spureklī, uzsūcas un nonāk aknās kopā ar asinīm, kur tās izmanto jaunai cukura veidošanai. Tāpēc govs cukura piegāde ir tieši atkarīga no aknu sintēzes veiktspējas.
Augsts glikozes līmenis asinīs = veiksmīga apsēklošana
Govis pēc atnešanās bieži nesasniedz fizioloģiski nepieciešamo (aptuveni 60 mg / dl) glikozes līmeni asinīs. Šī nepietiekamā līmeņa sekas var sajust jau pēc vairākām nedēļām, kad govs ir apsēklojama. Govīm nav izteiktu meklēšanās pazīmju, un bieži vien ir nepieciešamas vairākas apsēklošanas, līdz tiek sasniegta grūtniecība. Cēlonis: Glikozes līmenis asinīs veicina insulīna, un tam līdzīga augšanas faktora 1 (IGF- 1) izdalīšanos, kas savukārt aktivizē auglības hormonu LH un FSH receptorus olnīcās. Šie receptori kontrolē auglību, ovulācijas un augšanas ātrumu. To apstiprinājis ir arī Dr. H. A. Garverick pētījums, kurā visām govīm tranzīta fāzē tika reģistrēts cukura līmenis asinīs. Pēc grūtniecības pārbaudes dzīvnieki tika sadalīti divās grupās:
1. grupa (melni punkti): pirmā sēklošana bijusi veiksmīga (ir auglis)
2. grupa (balti punkti): pirmā sēklošana nav veiksmīga (nav augļa)
Pētījuma rezultāts: govīm, kas tika apaugļotas pirmajā apsēklošanas reizē (1. grupa), atnešanās laikā (-5 līdz +20 dienas) bija augstāks cukura līmenis asinīs nekā govīm, kas nebija apaugļotas pirmajā apsēklošanas reizē (2. grupa). Atšķirības starp abām grupām var redzēt statistikas diagrammā - atnešanās dienā un trīs dienas pēc tam (atzīmēts ar zvaigznīti (*)). (H.A. Garverick 2012)
Spurekļa aizsargātais cukurs darbojas!
Augstas ražības ganāmpulku dzīvnieku veselību un auglību var vieglāk pārvaldīt, barojot spurekļa aizsargātus cukurus. To pierāda pētījumi, kuros saimniecībā izdevies efektīvi samazināt meklēšanās laiku un apsēklošanas indeksu.
Cukura un tauku kombinācijas izbarošanas rezultāts:
- Govīm iestājas grūtniecība vidēji par 10 dienām ātrāk.
- Sēklošanas panākumu uzlabošanās: (veiksmīga pirmā apsēklošana) palielinās no 70% līdz 80%.
Spurekļa aizsargāta kombinācija "cukurs + tauki" rada skaidras priekšrocības salīdzinājumā ar parasto, spurekļa aizsargāto, barības tauku izmantošanu. "DextroFAT Protect® ir spēcīgs instruments auglības veicināšanai!
Kas ir cukura un tauku kombinācija DextroFAT Protect® ?
DextroFat® Protect ir spureklī nenoārdāma cukura un tauku kombinācija augstražīgu govju enerģijas līdzsvara uzlabošanai. Laktācijas pirmajā trešdaļā DextroFat® Protect līdz minimumam samazina govju ķermeņa masas zudumus, novērš vielmaiņas slimības, piemēram, ketozi, un uzlabo auglību. Laktācijas otrajā trešdaļā DextroFat® Protect uzlabo dzīvnieku auglību (embriju skaita pieaugums) un papildus palielina arī izslaukumu. Laktācijas trešajā trešdaļā DextroFat® Protect atjauno zaudēto ķermeņa substanci un sagatavo govi nākamajam laktācijas periodam.
Vai vēlaties uzlabot savu tranzīta govju auglību un ražību? Jautājiet mūsu Sano barošanas konsultantei.
Ilona Sirmā
+371 20226003
ilona@aragro.lv