Aizvērt

+371 25 662 662

info@aragro.lv

Jaunumi

SANO eksperta padomi: DCAD bilance slaucamām un cietstāvošām govīm

Anjonu – katjonu jeb DCAD koncepcija ir plaši izplatīta, un pārsvarā to izmanto cietstāvošajām govīm. Uztura katjonu anjonu bilance parāda atšķirību starp spēcīgajiem katjoniem (Na, K) un spēcīgajiem anjoniem (Cl, S) barībā

DCAD [meq / kg DM] = [Na + K] - [Cl + S]

Ja starpība ir negatīva, deva ir skāba un dominē anjoni. No otras puses, ja atšķirība ir pozitīva, dominē pozitīvi lādētie katjoni. Barības devai ir sārmains efekts.

Negatīvs DCAD ir paredzēts cietstāvošām govīm, lai novērstu piena triekas risku. Govīm laktācijas laikā vērtībai līdz šim nav bijusi liela nozīme. Tomēr pozitīvs DCAD barības devā pozitīvi ietekmē piena izslaukumu. Bieži vien to nozīmi nepamana uzreiz, jo barības devās ir pietiekami daudz enerģijas un olbaltumvielu, kā arī  lopbarības pamatkvalitāte ir laba. Barības uzņemšana un izslaukums tomēr ir samazināts, lai gan atgremošanas kvalitāte ir kārtībā, un nav nekādu noviržu. To var izraisīt metaboliskā acidoze. Nepietiekami pielāgotā katjonu - anjonu bilances sekas. Barības deva ir pārāk skāba laktējošām slaucamām govīm.

Proteīna avotu DCAD

Galvenokārt, ņemot vērā pieaugošo pieprasījumu pēc piena, kas nesatur ĢMO, DCAD tēma arvien vairāk aktualizējas arī laktējošo govju vidū. Katjonu un anjonu līdzsvars ietekmē slaucamās govs skābju un sārmu līdzsvaru. Daudzās devās ir ievērojami lielāka rapšu miltu proporcija. Ar 6,3 g/kg tas satur vairāk sēra nekā sojas milti (4,8 g/ kg).

Rapšu milti satur arī mazāk kālija nekā sojas milti (13 g pret 22 g/kg). Rezultātā DCAD rapšu miltiem (-200 līdz -50) ir ievērojami zemāks nekā sojas miltiem (+260 līdz +330). Ja barības devā ir lielāks daudzums rapšu miltu, kopējās devas DCAD automātiski samazinās.

Pamata barības DCAD

Pamata barībai ir arī ievērojama ietekme uz katjonu-anjonu līdzsvaru. Kukurūzas skābbarībām parasti ir zemāks DCAD nekā zāles skābbarībā. Tomēr zāles skābbarības vērtība svārstās vairāk nekā kukurūzas skābbarības vērtība. Zāles skābbarības svārstās no -150 līdz 600 meq/kg DM.

Barības veids

DCAD (meq/kg DM)

Kukurūzas skābbarība

100 - 200

Zāles skābbarība

- 150 - 200

Lucernas skābbarība

100 - 600

Rapšu milti

- 200 - 50

Sojas milti

260 - 330

Salmi

- 72 - 516

 Avots: topagrar, 2017

Vai pamata lopbarība pārbaudīta?

Vērtība var ievērojami svārstīties, īpaši zāles skābbarībā. Iemesli tam ir mēslošana, atrašanās vieta, augsnes apstākļi, nokrišņi un augu vai barības veids.

Iestatiet optimālu DCAD govīm laktācijas laikā

Staufenbiel et al (2007) barības devā iesaka DCAB 200-350 meq / kg DM optimālai barības uzņemšanai un piena ražošanai. Tomēr praksē barības devas bieži sasniedz tikai vērtību <200 meq/kg DM.

Pētījumi rāda, ka piena ganāmpulkiem ir savi labklājības standarti. Dažreiz viņi ļoti atšķirīgi reaģē uz izmaiņām vai vērtību līmeni.

Papildus DCAD ņemiet vērā arī sēra saturu

Sērs ir svarīga liellopu barības aktīvā sastāvdaļa. Rūpnieciskās izplūdes gāzes ir atsērotas kopš 1980. un 1990. gadiem. Tas arī ir ievērojami samazinājis sēra saturu aramzemēs, līdz ar to lopbarībā un graudos. Tāpēc ieteicams izvēlēties papildbarību ar sēru. Rapšu sēklu milti, ko mūsdienās galvenokārt izmanto barošanai bez ĢMO, satur par 6,3 g/kg vairāk sēra nekā sojas milti (4,8 g/kg). Tomēr jāatzīmē, ka pārāk augsts sēra saturs negatīvi ietekmē barības uzņemšana un spurekļa fermentācija ir traucēta. Saturam virs 4 g/kg DM ir kaitīga ietekme, sēra daudzumu ieteicams uzturēt zem 3 g/kg DM.

DCAD karstumā

Kad gaisa temperatūra ir augsta slaucamo govju elpošanas ātrums palielinās un ķermeņa siltums tiek izdalīts caur elpceļiem. Palielinās CO2 daudzums, kas palielina elpošanas alkalozes risku. Govs zaudē lielu daudzumu bufera (bikarbonāta) siekalās. Tajā pašā laikā govs izdala vairāk minerālvielu (nātrija). Lai kompensētu šos lielos katjona zudumus, barības devā jābūt ar paaugstinātu DCAD. Lai palielinātu barības devas vērtību, ieteicams izmantot melasi vai nātrija bikarbonātu. Tomēr vienmēr jānodrošina, lai deva būtu līdzsvarota, tāpēc jāveic aprēķini barības devām, ko mēs saviem klientiem veicam speciāli izveidotajā un uzlabotajā Sano barošanas programmā.

Sano papildbarības govīm tranzīta fāzē

Tranzīta fāze, t.i., trīs nedēļas pirms atnešanās līdz trīs nedēļas pēc atnešanās, tiek uzskatīta par kritisku fāzi slaucamai govij. Ar atnešanos govs sāk laktāciju. Tas nozīmē milzīgas izmaiņas metabolismā. Ļoti īsā laikā ir jāmobilizē milzīgs enerģijas un kalcija daudzums. Šajā laikā visaugstākais ir klīnisko un subklīnisko metabolisko slimību risks. Īpaši šim laikam, pamatojoties uz zinātniskiem atklājumiem un plašiem praktiskiem testiem, Sano ir izstrādājis spēcīgus minerālu un aktīvo sastāvdaļu kompleksus efektīvai piena drudža profilaksei, kā arī aknu un imūnsistēmas stiprināšanai tranzīta posmā: Mipro Pren 250®, Mipro Pren 400®  un Mipro® Close Up 700

Apmēram 47 procenti no visām govīm un 25 procenti no visām telēm pēc atnešanās cieš no subklīniskā piena triekas, kā parādīja liela mēroga zinātniskie pētījumi. Atnešanās periodā kalcija līmenis asinīs nokrītas zem veselīgā minimālā rādītāja 2,0 mmol/l. Palielinoties laktāciju skaitam, palielinās subklīniskās piena triekas risks. Tomēr atšķirībā no klīniskā piena drudža dzīvniekiem nav klīnisku simptomu, piemēram, pazemināta ķermeņa temperatūra, apātija un tāpēc tie bieži netiek atklāti. Tomēr subklīniskais piena drudzis galvenokārt ietekmē muskuļu darbību un imūnsistēmu. Šis traucējums ir galvenais iemesls tādām sekundārām slimībām kā klīniskais piena drudzis, pēcdzemdību parēze, glumenieka dislokācija, tesmeņa un dzemdes infekcijas un ketoze.

Jebkurā gadījumā klīniskajā piena drudzī piena ganāmpulkā ir apmēram pieci līdz desmit subklīniska piena drudža gadījumi. Subklīniskā piena drudža gadījums rada finansiālus zaudējumus tikai 110 eiro apmērā, salīdzinot ar 360 eiro zaudējumiem klīniskā piena drudža gadījumā. Tomēr tas notiek arī biežāk, tāpēc zaudējumi subklīniskā piena drudža dēļ attiecībā pret kopējo ganāmpulku ir ievērojami nopietnāki.

Papildus subklīniskajam piena drudzim subklīniskā ketoze, t.i., ketonu ķermeņu palielināšanās asinīs līdz vairāk nekā 1,2 mmol/l periodā ap atnešanos, ir ļoti izplatīta vielmaiņas slimība. Apmēram 40 procentiem no visām nesen atnesušajām govīm attīstās subklīniska ketoze. Un tas bieži noved pie turpmākām slimībām.

Kā kontrole, ideālā gadījumā ketona ķermeņa saturs jāmēra ceturtajā līdz piektajā dienā pēc atnešanās. Ketonu saturu var noteikt asinīs, pienā un urīnā, izmantojot mērierīci vai testa sloksnes.

Mipro Pren 250®, Mipro Pren 400® un Mipro® CloseUp 700 cietstāvošajām govīm

Spēcīga minerālvielu un aktīvo sastāvdaļu kombinācija piena drudža profilaksei, aknu darbības un imūnsistēmas atbalstīšana kopā ar līdzsvarotu vitamīnu un minerālvielu klāstu:

  • lai samazinātu katjonu-anjonu līdzsvaru (DCAD) un stimulētu kalcija mobilizāciju no kauliem dzimšanas brīdī, Mipro® cietstāvošo govju produkti satur vairāku efektīvi paskābinošu savienojumu kombināciju;
  • tā kā aknas un imūnsistēma ir īpaši apdraudētas atnešanās laikā, Mipro® produkti ir papildināti ar holīnu spureklī aizsargātā veidā. Kuram ir profilaktiska iedarbība pret taukaino aknu slimībām un ketozi. Tas arī veicina govs imūnsistēmas darbību un barības uzņemšanu;
  • dzīvais raugs veicina barības uzņemšanu un atbalsta spurekļa fermentāciju;
  • turklāt Mipro® līnijas produktos ir pilnīgs vitamīnu un minerālvielu daudzums, kas atbilst Jūsu ganāmpulka vajadzībām.

Pārliecinieties par Mipro® cietstāvošo govju produktu efektivitāti Jūsu govīm! Ļaujiet savam Sano konsultantam ieteikt, kā veiksmīgi organizēt cietstāvošo liellopu devas!

Citas ziņas

Kemper jaunie PRO sērijas kukurūzas hederi

Vācijas ražotājs Kemper jau 40 gadus ir bijis tirgus līderis kukurūzas hederu ražošanā. Aptuveni katrs otrais pašgājējsmalcinātājs visā pasaulē strādā ar Kemper kukurūzas hederu. Šogad Agritechnika izstādē Kemper prezentēja jaunos PRO sērijas hederus, kas aizstās pazīstamos PLUS modeļus. 300pro mazo rotoru sērijas hederim ir priekšrocības, ja runa ir par mazāka garuma kukurūzu, savukārt 400pro lielo rotoru sērijas hederis ir īpaši piemērots garu kultūru novākšanai, kuru augstums pārsniedz 3,5 metrus.

BERGMANN: SpeedControl – izkliedes devas kontrole atkarībā no braukšanas ātruma, izmantojot ISOBUS-TIM

Organisko mēslojumu precīza izkliede kļūst arvien svarīgāka gan ekonomisku, gan ekoloģisku aspektu dēļ. Ja organisko mēslojumu izkliedē ar mēslu kliedētāju vai universālo kliedētāju, braukšanas ātrumam ir tieša ietekme uz izkliedējamā materiāla izkliedi. Ja netiek ievērots optimālais braukšanas ātrums, lai nodrošinātu labu izkliedes kvalitāti, tas negatīvi ietekmē vienmērīgu izkliedi uz sāniem.