Aizvērt

+371 25 662 662

info@aragro.lv

Jaunumi

Pirmais posms: nobarojamo teļu audzēšana piena fāzē

Veiksmīgas, veselīgas un ekonomiskas buļļu nobarošanas pamats ir sabalansēta barošanas programma, ņemot vērā katra dzīves un izaugsmes posma prasības. Pirmais un vissvarīgākais priekšnoteikums veiksmīgai buļļu nobarošanai ir veseli teļi. Teļu audzēšanas posmā svarīga ir teļu orgānu attīstība un dzīvsvara pieaugums, lai vēlāk nobarošanas fāzē būtu iespējams sasniegt vislabākos iespējamos dzīvnieka pieauguma rādītājus. Tāpēc teļu piena fāze ir tik svarīga!

Pēc jaunpiena izbarošanas teļi sanāk kopā un pārceļas uz jaunu vidi no daudzām un dažādām piena fermām. Pārvadāšanas, nepazīstamu dzīvnieku grupēšanās, mainītās vides un citu iemeslu dēļ teļi tiek pakļauti lielam stresam. Šajā laikā saslimt ar gremošanas traucējumiem un citām slimībām ir pavisam viegli, tāpēc nobarojamo buļļu audzēšanā teļu veselība ir viena no lielākajām problēmām  .

Lai labi pārvaldītu piena dzeršanas fāzi  ir jāatbild uz 3 galvenajiem jautājumiem:

1. Kā nodrošināt iespējami lielu peļņu piena fāzē ?

2. Kā panākt, lai teļi agrīnajā stadijā apēd pēc iespējas lielāku cietās barības daudzumu?

3. Kādu stratēģiju izmantot, lai izvairītos no teļu zaudēšanas?

Barošanai teļa fāzē ir svarīgi:

• Par galveno prioritāti pieņemt slimību profilaksi.

• Lai ātrāk attīstītos spureklis, tūlīt pēc pārvešanas piedāvāt Meggi® teļu startera barību un ūdeni.

• Intensīvā teļu audzēšanā , lai iegūtu lielu dzīvsvara pieaugumu, ieteicams izmantot augstas kvalitātes piena aizstājējus (Milli M ®, Sanolac Lila Citro ®, Milsan ®) ar vājpiena pulveri (izmantot koncentrāciju 160 g litrā).

Teļu starteris un sausais TMR:

 

Teļu starteris

Sausais TMR:1.piemērs

Sausais TMR:2.piemērs

Meggi 10®

10,0%

7,5%

7,5%

Melase+tauki(4:1)

0,0%

5,0%

5,0%

Sojas spraukumi

20,0%

20,0%

14,0%

Graudu milti

70,0%

47,5%

55,5%

Salmi/siens

0,0%

20,0%

5% salmi/siens,13% lucernas siens


Dzīvnieku pārvadāšana un vides maiņa

Dzīvniekiem, kurus bieži transportē un maina vidi, lietderīgi kā pirmo pēc pārvadāšnas piedāvāt elektrolītu dzērienu Sanolyte®, kura sastāvā ir papildu enerģiju. Nobarojamo dzīvnieku barībai ir jābūt kvalitatīvai. Galvenā uzmanība jāpievērš spurekļa attīstībai un ar to saistītajai cietās barības devas kvalitātei un daudzumam. Dzīvniekiem papildus pienam vienmēr jāpiedāvā startera barība, kā arī nelielos daudzumos rupjā barība. Piena aizstājējam un startera barībai šajā audzēšanas posmā jābūt kvalitatīvai un atbilstošai.

Nobarojamo teļu audzēšana - piena fāze

Droši bullēnu audzēšanas pamatprincipi

Lietderīgi ir izbarot probiotikas ar aktīvajām sastāvdaļām, kas veicina iekaisuma sadzīšanas procesus un padara teļus izturīgākus pret infekciju slimībām, tādējādi nodrošinot drošu piena fāzi. Smalki sasmalcinātu linsēklu izbarošana nodrošina papildu aizsardzību pret mikrobiem gremošanas traktā. Lai panāktu agrīnu rupjās barības uzņemšanu, ir vēlams stimulēt teļa apetīti - labus rezultātus parāda alus rauga izmantošana . Lai darbotos barības vada reflekss un būtu pietiekama barības vielu piegāde, piena aizstājēja koncentrācijai visā dzeršanas fāzē jābūt vismaz 125 g uz litru ūdens. Tādējādi sausā piena patēriņš ir vismaz 25 līdz 30 kg uz dzīvnieku (6 nedēļu dzeršanas laikā).

Koncepcija intensīvai bullēnu audzēšanai

Piena aizstājēja izmantošana ar vājpiena pulveri ir nepieciešama bullēniem, ja vēlas intensīvu audzēšanu un lielu ikdienas dzīvsvara pieaugumu. Pētījumi liecina, ka ātrāku attīstību un lielāku svara pieaugumu var sasniegt, ja teļiem papildus sūkalu olbaltumvielām tiek dots kazeīns no vājpiena. Pirmajā audzēšanas nedēļā (pēc jaunpiena) biežāk var rasties gremošanas trakta slimības un caureja. Izbarojot  probiotikas ar aktīvajām sastāvdaļām, kas veicina iekaisuma sadzīšanas procesus, teļi kļūst izturīgāki, un tādējādi efektīvi aizsargāti pret slimībām. Barošana ar citu jaunpienu, arī pēc jaunpiena fāzes, darbojas kā aizsardzība pret mikrobiem gremošanas traktā, tādējādi nodrošinot papildu aizsardzību pret infekciju. Lai nodrošinātu intensīvu barības vielu piegādi, piena aizstājēja koncentrācijai visā dzeršanas fāzē jābūt aptuveni 150 līdz 160 g uz litru ūdens. Sausā piena patēriņš ir nedaudz lielāks, intensīvi dzerot no 33 līdz 38 kg uz dzīvnieku (6 nedēļu dzeršanas laikā).

Spurekļa attīstība

 Jaundzimušā teļa spureklis joprojām pilnībā nedarbojas, un spurekļa virsma ir gandrīz tikpat gluda un plāna kā balta papīra lapa. Vēl nav attīstījušās spurekļa bārkstiņas. Tāpēc izšķiroša nozīme ir koncentrētās barības patēriņš. Spurekļa attīstība ir atkarīga no trim faktoriem:

1. no atšķiršanas brīža, kas savukārt ietekmē cietās barības patēriņu;

2. no agras cietās barības (startera barības) lietošanas, kas stimulē spurekļa bārkstiņu attīstību un augšanu,

3. no strukturāli efektīvu komponentu barošanas, kas ar mehāniskistimulē spurekļa lieluma pieaugumu un aktivitāti.

Īpaša uzmanība jāpievērš spurekļa bārkstiņu attīstībai. Teļiem, kas baroti tikai ar pienu un sienu, 8 nedēļu vecumā gandrīz nav attīstījušās spurekļa bārkstiņas. Savukārt tāda paša vecuma teļiem, kas tika audzēti ar pienu, teļu startera barību ad libitum un siena devu, bija pilnīgi nobriedusi spurekļa virsma ar garām spurekļa bārkstiņām. Spurekļa bārkstiņu attīstībai nepieciešama propionskābes un sviestskābes klātbūtne, kas veidojas sagremojot cieti (graudu miltus, kas ir galvenā teļu startera barības sastāvdaļa).

Tāpēc kvalitatīva, graudiem bagāta teļu startera barība ir svarīgs priekšnoteikums veiksmīgai bullīšu audzēšanai ar lielu svara pieaugumu un labu atgremotāju attīstību. Izšķiroša loma ir arī pietiekamai ūdens padevei. Ja pieejams tīrs ūdens neierobežotā daudzumā, tad dzīvnieki uzņem lielāku teļu startera barības daudzumu un labāk attīstās priekškuņģi.

Tā kā teļiem, tāpat kā visiem jaunajiem zīdītājiem, joprojām ir jāveido savi gremošanas enzīmi, lai izmantotu augu izcelsmes sastāvdaļas, piemēram, cieti un olbaltumvielas, teļu startera barībā vajadzētu būt tikai augstas kvalitātes komponentiem: no vienas puses, ļoti sagremojamiem enerģijas avotiem ar cieti, lai veicinātu spurekļa attīstību; no otras puses, olbaltumvielas, kurās nav kaitīgu vielu un kurām ir augsta bioloģiskā vērtība.

Iepazīsties ar barošanas ceļvedi arī nākamajos buļļu dzīves posmos:

nobarojamo jaunlopu audzēšana
Trešais posms: nobarojamo buļļu audzēšana

Ar Sano ekspertu zināšanām Jūs vienmēr būsiet vienu soli priekšā. Mēs esam priecīgi Jums sniegt vēlamo informāciju un padomus par buļļu nobarošanu. Plašāka informācija par Sano papildbarībām mūsu mājaslapā vai konsultējoties ar SANO ekspertu:

Ilona Sirmā
+371 20226003
ilona@aragro.lvCitas ziņas

Jaunums no BERGMANN! Izkliedes sistēma Vspread

Vācijas ražotājs BERGMANN nupat patentējis un izlaidis tirgū unikālu izkliedes sistēmu Vspread! Turpmāk TSW modeļa universālos kūtsmēslu un kaļķa kliedētājus būs iespēja aprīkot ar šo plato un vienmērīgo izkliedes aprīkojumu. Tas nodrošinās iespēju strādāt ar darba platumu pat līdz 36 metri!

Ieguvumi šķidrmēslu transportēšanu un iestrādi veicot ar šļūteņu sistēmu

Pie mūsdienu dīzeļdegvielas cenām un tehnoloģiju iespējām, šķidrmēslu sūknēšana pa šļūtenēm jau ir ikdiena un konkurē visiem zināmo šķidrmēslu transportu un izkliedi ar traktoru mucām. Ir vairāki īpaši svarīgi iemesli, kāpēc izvēlēties šļūteņu šķidrmēslu iestrādes sistēmu! Par to vairāk rakstā...

Jaunumi no BEDNAR 2022. gadam!

Lauksaimniecība nemitīgi mainās. Mainās laikapstākļi, ražošanas izmaksas, kā arī lauksaimniecības metodes. Atsevišķām izmaiņām nepieciešama elastīga atbildes reakcija, kas attiecināma arī uz lauksaimniecības tehnoloģiju ražotājiem. Sekojot tam Čehijas ražotājs BEDNAR aizvadītajā nedēļā prezentēja jaunumus 2022. gadam.