Aizvērt

+371 25 662 662

info@aragro.lv

Jaunumi

Karstuma stress govīm

Vasaras mēneši lielākoties atnes daudz pozitīvā, taču jāteic, ka arī ar nepatīkamām parādībām joprojām var gadīties saskarties. Pat ne pārāk karstās vasarās, kad mēs paši jūtamies pietiekami komfortabli, ganāmpulkam tomēr jāpievērš īpaša vērība. Ja cilvēks 20°C jutīsies lieliski, tad govij, kad gaisa mitrums ir augsts, šī temperatūra jau var izraisīt karstuma stresu.

Karstuma stress govīm - AR AGRO / SANO eksperta padomi

Karstuma stresa ietekme uz piena lopiem:

  • piena sastāva izmaiņas;
  • izslaukuma kritums;
  • reproduktīvās sistēmas problēmas;
  • augsts somatisko šūnu skaits pienā līdz mastītam

Bet kā tad apzināt šo parādību? Milzīga karstuma stresa laikā dzīvnieki dažreiz reaģē ar skaidri redzamiem simptomiem, piemēram, pastiprinātu siekalošanos un elpošanu ar atvērtu muti. Tomēr ir arī daudzi simptomi, kas nav uzreiz redzami no pirmā acu uzmetiena. Karstuma stresa laikā, kad temperatūra ievērojami paaugstinās, dzīvnieki samazina apēsto dienas barības devu par 10 - 20%. Turklāt mainās asins sadalījums organismā, jo āda pastiprināti tiek piegādāta ar asinīm. Iekšējie orgāni, piemēram, gremošanas trakts un dzimumorgāni, tiek apgādāti ar asinīm tikai samazinātā apjomā.

Liels karstuma stress var radīt līdz pat 400 eiro lielus zaudējumus uz vienu govi, no kuriem 80% ir saistīti ar piena ražības samazinājumu un 20% - ar tādām veselības problēmām kā auglība un imūnsistēma. Karstuma stress ir problemātisks arī cietstāvošajām govīm. Teļu dzimšanas svars bieži ir zemāks, un pēc atnešanās govīm bieži ir vielmaiņas problēmas. Karstuma stresa rezultātā samazināts piena daudzums jaunajā laktācijā nav nekas neparasts govīm.

Ko jūs varat darīt, lai samazinātu karstuma stresa negatīvo ietekmi?

1. VADĪBA

Atbilstoša ūdensapgāde
Vēsam, tīram ūdenim vienmēr jābūt brīvi pieejamam visām govīm kūtī. Siltajos vasaras mēnešos piena govīm nepieciešams līdz 180 l dienā. Turklāt jārūpējas, lai tiktu nodrošināta pietiekamu ūdens piegāde, jo govis vienā dzeršanas reizē ātri izdzer lielu daudzumu ūdens.

Atbilstoša ūdens apgāde govīm - karstuma stress - AR AGRO

Ventilācija
Ventilācija telpās ir svarīga ne tikai cilvēkiem! Ir daudzi veidi, kā kontrolēt temperatūras apstākļus kūtī: ēkas orientācija šķērsām uz galveno vēja virzienu, vēdināšanas lūkas, gaišas  jumta virsmas, ventilatori, govju dušas jeb ūdens smidzinātāji.

Biežāka barības piegāde
Lai barības patēriņš būtu augsts, mēs iesakām galveno barības izdalīšanu plānot vēsākajā dienas laikā, vēlams vakarā. Kā arī biežāka barības izdalīšana būs labvēlīga lielākam barības patēriņam.

Barības devas atkārtotas uzkaršanas novēršana
Piena govis nevēlas ēst uzsilušu TMR. Tāpēc ieteicams parūpēties par to, lai barībai nebūtu iespējas atkārtoti uzkarst! Mēs iesakām izmantot Acid Protect TMR®, stabilizējošu papildbarību. Tā ir aktīvo vielu kombinācija svaigam TMR, kas satur propionskābi, benzoskābi, nātrija propionātu un kalcija propionātu.  Šis produkts tiek ražots beramā veidā, tāpēc būs ērti un viegli lietojams.


2. BAROŠANA
 

Koncentrētas barības sastāva optimizēšana
Vasarā  īpaša uzmanība jāpievērš atsevišķu koncentrētu barības vielu sastāvam. Liels graudaugu īpatsvars veicina piena tauku satura samazināšanos. Izmantojot graudu kukurūzu un sausos cukurbiešu graizījumus, kas ir labvēlīgāki spureklim, jo pārsvarā tiek izmantoti vēlākā barības izmantošanās posmā, spurekļa pH vērtības tiek samazināta līdz minimumam un piena tauku saturs ir stabilizējies.

Pievērsiet uzmanību barības pamatīpašībām
Karstuma stresa laikā piena govīm ir samazināta energoefektivitāte, jo palielinās vajadzība pēc ķermeņa temperatūras uzturēšanas. Slaucamai govij ar 36 kg ikdienas izslaukumu, enerģijas patēriņš 32°C temperatūrā ir par 22% augstāks nekā 16°C temperatūrā. Neapstrādātas šķiedras barības devā palielina siltuma ražošanu un tādējādi samazina energoefektivitāti. Tāpēc vasaras mēnešos ir īpaši svarīgi nodrošināt augstu pamatbarbības sagremojamību. Tas ļauj govīm ātrāk metabolizēt barību ar mazākiem enerģijas zudumiem.

Barības devas optimizācija, izmantojot dzīvos raugus
Lai veicinātu barības uzņemšanu un gremošanu, ieteicams izmantot dzīvos raugus. Tie patērē kaitīgo skābekli spureklī un atbalsta šķiedru pārstrādājošos spurekļa mikrobus. Tas palielina barības pārstrādes un barības uzņemšanas efektivitāti. Mēs iesakām izmantot Sano Kristall Heffe® vai izvēlieties ērtu un sabalansētu  Mipro® līnijas produktu, kuru sastāvā jau ir dzīvais raugs.

Minerālu piegādes pieaugums
Vasarā īpaši svarīga ir arī minerālvielu piegāde, jo barības uzņemšana ir samazinājusies, taču minerālvielu izdalīšanās ir palielinājusies līdz ar svīšanu un urīna izdalīšanos. Tāpēc būtu ieteicams nodrošināt ar minerālvielām vismaz 120% no govs vajadzībām, jo tas pozitīvi ietekmē elektrolītu līdzsvaru.

DCAB vērtība karstajā laikā
Kad gaisa temperatūra ir augsta, slaucamo govju elpošanas ātrums palielinās un ķermeņa siltums tiek izdalīts caur elpceļiem. Palielinās CO2 apmaiņas daudzums, kas, savukārt, palielina elpošanas alkalozes risku. Govs zaudē lielu daudzumu bufera (bikarbonāta) siekalās. Tajā pašā laikā govs izdala vairāk minerālvielu (nātrija). Lai kompensētu šos lielos katjona zudumus, barības devai jābūt ar paaugstinātu DCAD. Lai palielinātu barības devas vērtību, ieteicams izmantot nātrija bikarbonātu, tomēr vienmēr jānodrošina, lai deva būtu līdzsvarota un sabalansēta. Šādus līdzsvarošanas aprēķinus mēs varam veikt, par pamatu ņemot uzlaboto Sano barošanas programmu. Jums atliekt tikai sazināties ar mums!

Enerģijas palielināšana barības devā, izmantojot spurekļa aizsargātos augu taukus
Ierobežojošais faktors karstā laikā parasti ir barības uzņemšanas daudzums. Izmantojot spurekļa aizsargātus taukus barības devā,  enerģijas saturs tiek palielināts, ņemot vērā dzīvnieku absorbcijas spēju. Piemēram, DextroFat Protect®  satur palmitīnskābi, kura primāri ietekmē tauku saturu pienā. Tādējādi, pat vasarā, var saglabāt augstu piena tauku saturu. Papildus barības devu uzlabošanai būtiska loma ir arī aknu darbībai. Produkts DextroFat Protect® piedāvā efektīvu dubultu darbību, jo satur ne tikai taukus, bet arī spurekļa aizsargātos cukurus!

Lai iegūtu vairāk informācijas kā izvairīties no karstuma stresa govīm un uzlabotu situāciju saimniecībā, sazinieties ar mūsu Sano ekspertu - konsultantu.

Ilona Sirmā
+371 20226003
ilona@aragro.lv

Citas ziņas

Kemper jaunie PRO sērijas kukurūzas hederi

Vācijas ražotājs Kemper jau 40 gadus ir bijis tirgus līderis kukurūzas hederu ražošanā. Aptuveni katrs otrais pašgājējsmalcinātājs visā pasaulē strādā ar Kemper kukurūzas hederu. Šogad Agritechnika izstādē Kemper prezentēja jaunos PRO sērijas hederus, kas aizstās pazīstamos PLUS modeļus. 300pro mazo rotoru sērijas hederim ir priekšrocības, ja runa ir par mazāka garuma kukurūzu, savukārt 400pro lielo rotoru sērijas hederis ir īpaši piemērots garu kultūru novākšanai, kuru augstums pārsniedz 3,5 metrus.

BERGMANN: SpeedControl – izkliedes devas kontrole atkarībā no braukšanas ātruma, izmantojot ISOBUS-TIM

Organisko mēslojumu precīza izkliede kļūst arvien svarīgāka gan ekonomisku, gan ekoloģisku aspektu dēļ. Ja organisko mēslojumu izkliedē ar mēslu kliedētāju vai universālo kliedētāju, braukšanas ātrumam ir tieša ietekme uz izkliedējamā materiāla izkliedi. Ja netiek ievērots optimālais braukšanas ātrums, lai nodrošinātu labu izkliedes kvalitāti, tas negatīvi ietekmē vienmērīgu izkliedi uz sāniem.