Aizvērt

+371 25 662 662

info@aragro.lv

Jaunumi

Izmanto šķidrmēslus gudri!

Lopkopībā virca jeb šķidrmēsli ir kā blakusprodukts, labs mēslojums, bet bieži arī traucējošs. Vircas apsaimniekošana mūsdienās ir dārga, sākot ar krātuvēm un beidzot ar izvešanu un iestrādi augsnē.Ja pēta un rēķina šķidrmēslu sastāvu, un pārrēķina NPK tīrvielās, tad ir skaidrs, ka tradicionālie minerālmēsli ir gan lētāki, gan vieglāk izmantojami. Bet noteikti ir jāņem vērā šķidrmēslos esošās organiskās vielas, visi citi ķīmiskie elementi un vielas, kuru ietekme uz augiem nav tik liela, bet ilgtermiņā augsnei vajadzīgas.

Vircas jeb šķidrmēslu apsaimniekošanā ikdienā dārgākā ir tās izvešana un iestrāde augsnē. Tāpēc būtu jāizmanto visas iespējas, lai uz laukiem tiktu aizvestas augiem nepieciešamās barības vielas – visas, kas atrodas vircā pilnā apmērā, neko nepazaudējot iestrādes procesā. Visvairāk ir iespēja pazaudēt slāpekli, kurš amonjaka (NH3) formā ir ļoti gaistošs un arī kaimiņu deguniem nepatīkams.

 

Šķidrmēslu / vircas izvešanas un iestrādes varianti:

Vienkāršākais ir šķidrmēslu izvešana un izkliedēšana ar Joskin mucām, kuras aprīkotas ar vienkāršu izkliedes sprauslu. Šī varianta priekšrocība ir zemākas izmaksas un spēja strādāt grūtākos apstākļos.

Joskin Modulo2 skidrmeslu muca

Vogelsang caurulīšu stanga nodrošina vienmērīgu vircas jeb šķidrmēslu iestrādi, slāpekļa zudumi ir mazāki. Ar šo metodi iespējams šķidros mēslus izmantot kā virsmēslojumu pasargājot augu lapas no apdegšanas. 

Joskin skidrmeslu muca ar Vogelsang stangu

Roelama tehnoloģija ar disku iestrādi 12m platumā ir labi piemērota zālājiem. Precīza deva, ievērojami samazināta augsnes sablīvēšana, jo agregāts ir ievērojami vieglāks un šķidrmēsli tiek piegādāti ar sūkņiem pa sļūtenēm, tādēļ tiek saudzēti ceļi un ietaupīta dīzeļdegviela. Šī tehnoloģija ir labākā zālei vai graudaugiem, jo ir ļoti saudzīga un vienlaicīgi salīdzinoši mazi slāpekļa zudumi. 

Skidrmeslu iestrade ar Roelama tehnologiju

Joskin mucas ir iespējams aprīkot ar dažāda platuma iestrādes diskiem vai kultivatoru. Šādā aprīkojumā šķidrmēsli tiek iestrādāti dziļi un bieži, pat nav redzami. Tāpēc šī metode raksturojas ar vismazāko slāpekļa zudumu. 

Joskin Terradisc2 skidrmeslu iestrade

 

Slāpekļa zudumi no šķidrmēsliem

Pirmkārt slāpekļa zudums ir atkarīgs no apkārtējās temperatūras, kuru ietekmēt nevaram. Otrkārt, zudumus ietekmē vircas iestrādes veids. Jo tiešāk, ātrāk un dziļāk virca tiek iestrādāta augsnē, jo mazāki slāpekļa zudumi. Ar labu iestrādi var 10 reizes samazināt slāpekļa zudumus, attiecībā pret visvienkāršāko – sprauslas tipa vircas izkliedēšanu.

NH3 zudumi atkariba no iestrades veida

Grafikā redzami slāpekļa zudumi dažādos vircas iestrāžu variantos (15oC, 5km/h vēja ātrums, 8% sausnas, 2% slāpekļa satura šķidrmēslos un deva 40t/ha). Avots: https://www.agric.gov.ab.ca/app19/ammoniafieldlosses

Slāpekļa zudumi cieši korelē ar smaku mēslu iestrādes laikā. Jo mazāki slāpekļa zudumi, jo mazāka smaka. Tomēr ne vienmēr iespējams izmantot no slāpekļa zudumu viedokļa efektīvāko vircas iestrādes veidu, jo, piemēram, vircas virsmēslojumu kukurūzas laukā nav iespējams iestrādāt ar kultivatoru, diskiem vai Roelama tehnoloģija.

Šķidrmēsli un sērskābe

Pēdējos desmit gados Eiropā plaši tiek pētīti un izmēģināti dažādi ķīmiskie varianti, kā samazināt slāpekļa zudumus no vircas jeb šķidrmēsliem to uzglabāšanas un iestrādes procesos. Viens no variantiem ir sērskābes pievienošana vircai. Ļoti vienkāršoti to pamato neorganiskās ķīmijas zināšanas. Šķidrmēslos amonjaks (NH3) un amonijs (NH4+) ir ķīmiskā līdzsvarā, un to daudzums lielā mērā ir atkarīgs no pH vērtības. Ja pH palielinās, tad lielāka amonjaka daļa kļūst par amoniju, kas var tikt  zaudēts gāzveida  emisiju rezultātā. Ja pH pazemina, tad līdzsvars  mainās, palielinās amonija daudzums, kas šķīst ūdenī un neiztvaiko. Protams, vircā šīs reakcijas nav tik vienkāršas, jo tur  ir ļoti daudz citas vielas. Praksē reakcijas rezultātā izdalās gan CO2 gan ūdeņradis, gan citas gaistošas vielas, rodas putas. Putu veidošanās dēļ, vienmēr skābi pievienojiet brīdī, kad tiek šķidrmēsli tiek maisīti. Vienmēr paredziet, ka putas var paaugstināt līmeni par 30-50cm!

Zinātniskos pētījumos sērskābes pievienošanu dēvē par vircas jeb šķidrmēslu paskābināšanu. Normāli vircas pH ir ap 8. Paskābināšanas procesā ir mērķis samazināt pH līdz 6-5,5. Dažādi pētījumi liecina, ka vircas paskābināšanas ar koncentrētu sērskābi iegūtais rezultāts ir:

  • samazinās slāpekļa zudumi jeb slāpekļa emisija;
  • augiem uzlabojas fosfora izmantošana, jo skābā vidē fosfors ir vairāk pieejamā veidā;
  • tiek pievienots augiem nepieciešamais sērs;
  • samazinās dažādu smaku intensitāte iestrādes procesā;
  • augu attīstība startā un attiecīgi tālākā augšanas procesā ir labāka;
  • nav novērota augsnes paskābināšanās.

Sērskābi var pievienot šķidrmēsliem lagūnā mēslu maisīšanas laikā pirms izvešanas uz lauka. Tā tiks panākts vienmērīgs sērskābes iemaisījums, kā arī samazināts slāpekļa zudums jau lagūnas vai citas mēslu krātuves maisīšanas laikā. Sērskābes deva 0,2-0,7% pēc masas vai 2-7kg uz šķidrmēslu m3. (Jāatceras, ka sērskābes blīvums ir 1,83kg/litrā.) Sērskābes deva ir ļoti individuāla un grūti prognozējama, to var noteikt tikai pēc konkrētas saimniecības eksperimentāliem rezultātiem – jāpanāk šķidrmēslu pH 5,5-6. Taču jau mazākā sērskābes deva dos rezultātu. Parasti iesaka 3 litrus jeb 5 kg uz šķidrmēslu kubikmetru.

SyreN sistēma no Vogelsang

Precīzāku sērskābes piemaisījumu var panākt izmantojot ar Vogelsang SyreN - sistēmu. Ar SyreN-sistēmu aprīkota vircas muca spēj kontrolēt pH līmeni iestrādes laikā. Iekārta ar pH sensoru palīdzību uzrauga un dozē skābes daudzumu, lai panāktu un visu lauku uzturētu šķidrmēslu skābumu pH 6 līmenī.

SyreN no Vogelsang

Izmēģinājumi Vācijā parāda, ka salīdzinot ar neskābinātiem šķidrmēsliem, NH3 zudumi tiek samazināti līdz 85 procentiem. Piemēram, 25 m³/ha cūku mēsliem tas nozīmē NH4-N palielinājumu par 12 kg/ha, 30 m³/ha liellopu mēsliem pat 25 kg/ha. Efektīvāka barības vielu izmantošana nozīmē ievērojamu ietaupījumu uz minerālmēsliem. Iespējama papildu graudu raža no 0,4 līdz 0,8 t/ha.

Vogelsang SyreN

Nepieciešamība pēc sēra (S) mainās atkarībā no augu kultūras. Bieži tiek minēti vajadzība 30 kg S/ha. Paskābinot vircu ar H2SO4, šī vajadzība tiek izpildīta. Tas ļauj ietaupīt braucienus un minerālmēslus līdz 10 eiro/ha. H2SO4 tiek uzskatīts par salīdzinoši lētu produktu.

Precīzākus aprēķinus par paskābināšanas ietekmi var aplūkot un modulēt internetā:

VIZURA

Otrs veids, kā saglabāt labās vircas īpašības, ir VIZURA (BASF) – nitrifikācijas inhibitors, 2-3 litri uz ha, iejauc vircā pirms iestrādes laukā.  Šis preparāts arī piesaista slāpekli, neļaujot tam uzreiz izgarot. Bet lēnām šī sasaiste samazinās un slāpeklis augiem ir izmantojams ilgstošākā laika periodā. Šis atdošanas periods ir atkarīgs no augsnes temperatūras. Piemēram +5oC Vizura iedarbība ir 10-14 nedēļas, bet +20oC temperatūrā 4-6 nedēļas.

Vircas paskābināšanas un Vizura metode viena otru neizslēdz. Jaunākie pētījumi (Acidified Animal Manure Products Combined with a Nitrification Inhibitor Can Serve as a Starter Fertilizer for Maize, 2020) norāda, ka šķidrmēslu paskābināšanas un Vizura labā ietekme summējas, viens otru papildina.

 

Citas ziņas

Kemper jaunie PRO sērijas kukurūzas hederi

Vācijas ražotājs Kemper jau 40 gadus ir bijis tirgus līderis kukurūzas hederu ražošanā. Aptuveni katrs otrais pašgājējsmalcinātājs visā pasaulē strādā ar Kemper kukurūzas hederu. Šogad Agritechnika izstādē Kemper prezentēja jaunos PRO sērijas hederus, kas aizstās pazīstamos PLUS modeļus. 300pro mazo rotoru sērijas hederim ir priekšrocības, ja runa ir par mazāka garuma kukurūzu, savukārt 400pro lielo rotoru sērijas hederis ir īpaši piemērots garu kultūru novākšanai, kuru augstums pārsniedz 3,5 metrus.

BERGMANN: SpeedControl – izkliedes devas kontrole atkarībā no braukšanas ātruma, izmantojot ISOBUS-TIM

Organisko mēslojumu precīza izkliede kļūst arvien svarīgāka gan ekonomisku, gan ekoloģisku aspektu dēļ. Ja organisko mēslojumu izkliedē ar mēslu kliedētāju vai universālo kliedētāju, braukšanas ātrumam ir tieša ietekme uz izkliedējamā materiāla izkliedi. Ja netiek ievērots optimālais braukšanas ātrums, lai nodrošinātu labu izkliedes kvalitāti, tas negatīvi ietekmē vienmērīgu izkliedi uz sāniem.